Zpátky do Evropy Tisk E-mail

Představení Divadla jednoho herce z Hradce Králové. Hra „Zpátky do Evropy“ aneb „ Deník o cestě z Čech až na sám konec světa“ na téma cestopisu o Lvu z Rožmitálu o pouti vyslanců Jiřího z Poděbrad v letech 1465-67 s poselstvím nabádajícím ke sjednocení Evropy.

Žáci se v průběhu vystoupení bavili vtipnými kousky a průpovídkami jednoho učinkujícího a navíc ještě vyslechli množství užitečných informací.

Autorem cestopisu byl Václav Šašek z Bířkova (15. století) později povýšen na rytíře. Účastník poselstva krále Jiřího z Poděbrad (1465 - 1467, pod velením Lva z Rožmitálu). S tímto poselstvem dojel do Anglie, Nizozemí, Francie, Španělska a Portugalska, dostal se až na mys Finisterre (lat. Finis Terræ – „Konec Země“, který byl považován za západní konec obyvatelného světa); zpět se vyslanci vraceli přes severní Itálii a rakouské země.

Aktualizováno ( Pondělí, 23 únor 2009 )