Včelařský program Tisk E-mail
Napsal Mgr. Jan Podpěra

Čtvrtek 16. května 2019

Květen je mezinárodním měsícem včelařství, 20. květen je už několikátým rokem mezinárodním dnem včel a včelařů. Při této příležitosti do školy zavítal dlouholetý vedoucí včelařských kroužků mládeže, zanícený propagátor včel a včelaření pan Jiří Cafourek se svým programem. Od 8 hodin měl připraven povídání pro žáky prvního stupně, od 10 hodin pak pro druhý stupeň.

Ze zajímavých informací, které se žáci mohli dozvědět, vybíráme pouze některé.

• Včela medonosná (dále jen včela) má pět očí.
  • Dvě složené oči a tři jednoduchá.
  • Včela ochutnává potravu sosáčkem a nohama.
  • Včela má na zadečku osm tzv. voskových zrcadélek, které produkují včelí vosk potřebný pro stavbu plástů.
  • Největší včelou v úle je včelí matka.
  • Včelí matka je po celý svůj život krmena mateří kašičkou.
  • Včelí matka se může dožít až pěti let. Naproti tomu letní včely žijí pouze několik týdnů.
  • Trubec (včelí sameček) se líhne z neoplozeného vajíčka.
  • Hlavním úkolem trubců je pářit se s mladou matku na trubčím shromaždišti.

Na konci každého programu uspořádal pan Cafourek pro několik vybraných žáků soutěž, kde si žáci prověřili své nově nabyté znalosti. Pro každého měl připravenou drobnou cenu, pro vítěze pak plyšové včely.

2009.jpg