Virová hepatitida A Tisk E-mail

V souvislosti s mediálně velmi diskutovanou problematikou začátku tohoto školního roku - žloutenkou typu A - vydalo ministerstvo školství ve spolupráci s hlavním hygienikem MUDr. Michalem Vítem odpovědi na často kladené otázky k problematice virové hepatitidy A.

Mají školy omezovat tělesnou aktivitu žáků?

Pokud v kolektivu není hlášen výskyt VHA a nejedná se o děti, které byly v kontaktu s VHA mimo tento kolektiv, není třeba omezovat tělesnou aktivitu.

Mají školní jídelny upravovat jídelníček jako prevenci proti onemocnění?

Z hlediska prevence VHA není třeba úprava jídelníčku ve školním stravování.

Doporučujete rodičům podávat dětem ve zvýšené míře přípravky pro zvýšení imunity? Má toto v případě žloutenky význam?

Podávání přípravků na zvýšení imunity dětí rodiči je plně na jejich vůli. V případě prevence VHA však je třeba na prvním místě, aby rodiče vedli své děti k dodržování zásad osobní hygieny, kterou nelze nahradit podáváním zmíněných přípravků.

Dle registru infekčních nemocí EPIDAT bylo do 39. týdne evidováno 26 nemocných dětí v celé ČR, z toho 23 dětí ze ZŠ, 1 žák střední školy, 1 dítě z MŠ a 1 dítě z ústavu sociální péče. U dětí mladších 6 let je evidováno 15 onemocnění VHA, z nichž pouze jedno dítě navštěvovalo MŠ.

Odpovědi na další dotazy na www.msmt.cz

Aktualizováno ( Pondělí, 06 říjen 2008 )

2009.jpg