Den pro Karla IV. Tisk E-mail
Napsal Mgr. Jan Podpěra

Pátek 13. 5. 2016 - Školní projekt - Den pro Karla IV.

Vyhodnocení znalostního testu žáků a dokumentární pořad o Karlu IV.

Zpráva o projektu - Karel IV.

V rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. jsme se ve škole zaměřili na dobu Karla IV. z pohledu různých vyučovacích předmětů.
Uveďme si několik zajímavostí, se kterými jsme se v průběhu projektu mohli seznámit.

• Karel IV. ovládal pět jazyků (češtinu, němčinu, italštinu, latinu a francouzštinu).
  • Křížová klenba umožnila stavbu velkých ozdobných oken.
  • Karel IV. podporoval vzdělanost českého národa, založil Karlovu univerzitu.

V pondělí 9. května 2016 a v úterý 10. května 2016 se žáci od 3. třídy zúčastnili soutěžního kvízu, který zjišťoval jejich znalosti právě o době českého krále Karla IV.
Kvíz ukázal, že mnoha žákům není Karel IV. lhostejný a že mají velký přehled o jeho životě a jeho době.

Top 3 řešitelé - 3. až 5. třída a 6. až 9. třída
1.
Adam Dvorščík
Jana Podpěrová

2.
Matěj Skřivánek
Johana Bártová

3.
Adam Ščasný
Zuzana Vokatá

V pátek 13. května 2016 se uskutečnilo slavnostní zakončení projektu.

Žáci se se svými učiteli sešli na sále školy, kde čekali na příchod Karla IV. Král Karel IV. přišel se svou družinou, uvítal své poddané v pěti jazycích.
Následně program oslavy zpestřili svými zdařilými vystoupeními žáci 4. a 5. třídy.

• Čtvrťáci nás seznámili s příběhem o nebezpečném putování Karla IV. v Itálii.
  • Páťáci výborně zdramatizovali báseň “Romance o Karlu IV.” od Jana Nerudy.

Po krásných vystoupeních následovalo slavnostní vyhlášení vítězů soutěžního kvízu. Král pasoval první tři v pořadí v každé kategorii na “studenty”.
Adam Dvorščík jako vítěz v mladší kategorii dostal navíc volnou vstupenku na hrad Křivoklát pro dvě osoby. Jana Podpěrová coby vítězka starší kategorie získala volnou vstupenku na hrad Karlštejn pro dvě osoby.
Všechny třídy pak byly za svou aktivitu v projektu odměněni sladkými bonbony.

V další části programu mohli žáci shlédnout zajímavý dokument České televize o Karlu IV.

Za závěr bychom chtěli poděkovat správám hradů Karlštejn a Křivoklát za věnování volných vstupenek pro vítěze našeho kvízu.

Aktualizováno ( Neděle, 15 květen 2016 )

2009.jpg